BİZİ TAKİP EDİN


Buzağılama çiftlikte rutin olarak gerçekleşen en karmaşık olaylardan biridir. Kârlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için; buzağının sağlıklı bir şekilde doğması, hem inek hem de buzağının sağlığının korunması gerekmektedir.

Yaklaşık 280 günlük gebeliğin sonunda doğum süreci başlar ve bu sürecin yönetimi hem hayvan sağlığı hem de işletmenin ekonomisi üzerine oldukça büyük etkiye sahiptir. Aşamalı bir şekilde gerçekleşen doğumun gidişatı, annenin daha önce doğum yapıp yapmadığı, buzağının büyüklüğü, kasılmaların düzenli olmaması gibi birçok parametreden etkilenir. Doğum süreci başlayan hayvanların mümkün olduğu kadar rahatsız edilmemeleri gerekir. Sürekli rahatsız edildiklerinde doğum süreci uzamakta ve güç doğum riski artmaktadır.

Bu yüzden doğum süreci başlayan hayvanlar uzaktan takip edilmeli ve gerekli olmadıkça herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Bu sebeple doğumu başlayan düve/ineklerin düzenli kontrolü sağlanmalıdır. Yaklaşan doğumun belirlenebilmesi bu konuda oldukça büyük önem taşımaktadır. Buzağılama zamanı belirlendiği takdirde, gerekli hazırlıklar yapılabilmektedir ve bu sayede de buzağı kayıpları önlenebilmektedir.