BİZİ TAKİP EDİN


Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde Bakanlık onaylı AB’ye süt ve süt ürünleri ihraç eden 5 firma temsilcisine düzenlenen törenle plaket verildi. Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu ve AB’ye ihraç yapan firmaların temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Kutlu, Denizli’de bitkisel üretimin yanı sıra hayvansal üretimde de özellikle büyükbaş süt sığırcılığında önemli gelişmeler olduğunu, yapılan desteklemeler neticesinde ülke genelinde AB ülkelerine süt pazarlayabilen 12 işletmeden 5’inin Denizli’de bulunmasının kendilerini onurlandırdığını söyledi. Hayvancılığın altyapısı olan yem bitkisi ekilişlerindeki artış oranları, çayır ve mera ıslah çalışmaları, yeni uygulamaya konulan projelerin desteklemesi neticesinde 2003 yılında 79 bin 422 büyükbaş olan hayvan sayısı yüzde 207 oranında artarak 243 bin 446’ya ulaştığını ifade eden Kutlu, “Bakanlığımız Türkiye genelinde örnek gösterilen çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar sayesinde özelikle ıslah çalışmaları sonucu ilimizdeki büyükbaş hayvan varlığının kültür ırkı oranı yüzde 91’e ulaştı.” dedi.

Denizli’nin 2012 yılı itibariyle ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 21,27 fazlalığı olduğunu anlatan Demir, “İlimizden 2012 yılında 3 milyon 800 bin 869 kg süt ve süt ürünleri ihraç edilerek 9 milyon 106 bin 442 TL ihracat geliri elde edilmiştir. Ülkemizdeki AB ülkelerine süt ihracat yetkisi olan 6 firmadan bir tanesi Acıpayam ilçemizdeki Aynes Süt İşleme tesisidir.” dedi.