Neden Süt ve Süt Ürünlerini Tüketmeliyiz?

neden1

  • Süt bağışıklık sistemi için gerekli olan maddeleri içinde barındırır.Özellikle ağız sütünde olmak üzere bağışıklık sistemi için gerekli LgA/LgG ,lactoferrin,laktoperoksidaz bulunur.Gençken tüketilmediğinde kemiklerin yapısı (yoğunluğu)düşük olur ve buda özellikle kadınlarda yaşlılık döneminde kemik kırılmalarına neden olur.
  • İnsanın özellikle de çocuk ve gençlerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ; sütte günlük ihtiyacın %15’İni karşılayacak ve doğrudan emilebilen formda bulunur.(120 mg kalsiyum /100 ml süt).
  • 200-1500 mg/gün altında kalsiyum tüketimi olan ergenler, yaşamın ileri dönemlerinde gereksinim duyacakları iskelet hacmine sahip olamayacaklardır. 1300 mg/gün kalsiyumu günde 1 su bardağı az yağlı süt, 1 su bardağı az yağlı yoğurt ve 2 kibrit kutusu sert peynir ile karşılayabilirler. Sütte bulunan kalsiyum, bağırsaklardaki kansere yol açabilen fazla asitleri yok ederek sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır
  • D vitamini ayrıca kemik gelişimi için elzem bir vitamin olup büyüme hormonları ile birlikte sütte bulunur.(0,020 µg D vitamini/100 ml süt) Sütte bulunan kalsiyum, bağırsaklardaki kansere yol açabilen fazla asitleri yok ederek sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
  • neden5

  • Süt ve süt ürünleri içerdikleri doğal flora sindirim ve boşaltım sistemini regüle eden faydalı bakteriler içerir. Süt,yoğurt,ayran vb tüketen insanlardaki uyku hali ve rahatlamanın sebebi budur.
  • B grubu vitaminleri içermektedir. Bu vitaminler sinir sistemi gelişimi ve vücuttaki bir çok hayati reaksiyonun oluşmasında rol alır.
  • Laktoz enerji sağlarken galaktoz beyin ve sinir dokularının oluşumunda rol oynar. Süt yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarını oluşturur.
  • Süt ayrıca önemli hastalıklardan olan kanserin de önlenmesine yardımcı olmaktadır.  Sütün içinde A, B, C, D, E ve K vitaminleri vardır ki bu vitaminler biz insanlar için hayati önem taşımaktadır. A vitamini: Görme yeteneğini korumada faydalıdır ve katarakt riskini azaltmakta, B vitamini: Hafızayı güçlendirir, sinir hücrelerini korumada, C vitamini: Mide ve meme gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltmada, D vitamini: Kemik kırılmasına karşı direç sağlamaktadır. Kolon, meme ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağlamadadır. E vitamini: Hücrelere zarar veren maddelere karşı savaşır ve bu maddeleri etkisiz hale getirir. Alzheimer’a karşı koruma sağlar.  K vitamini: Kemikleri korurken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağlar.
  • Acetyıl Cartinin (beynin yaşlanmasını engelleyen madde) isimli maddenin de sütte bulunduğu bilinmektedir. Böylece beynin yaşlanması engellenmektedir.

neden3